Felkereső ifjúsági munka
EFOP projektünk első hónapjában áttekintjük, a magyarországi ifjúsági szolgáltatások, ifjúságügy jellemzőit, alapfogalmait, hogy az érdeklődők, az EFOP5.2.2-17-2017-00001 projektet nyomon követők is tisztában legyenek azzal, hogy a projektben mit és miért teszünk.
Az ifjúsági szolgáltatások részét képezi a felkereső ifjúsági munka is, mely során a szakemberek, ifjúsággal foglalkozók az érintett korosztályt saját környezetünkben keresik fel. Ez lehet lakóhely, iskola, munkahely, szabadidős közeg, a cél, hogy nem a fiatalok mennek helybe, hanem a szakemberek keresik fel a fiatalokat, hogy a szolgáltatásokat elérhetővé tegyék számukra. A felkereső ifjúsági munka főként az informálás és tanácsadás feladatok köré épül, azonban a közösségfejlesztésben is jelentős szerepet tölt be. Ez a folyamat pedig magában foglalja a fiatalok saját közösségeinek, szervezeteink kialakítását, a szélesebb körű szolgáltatás-igénybevételt. A felkereső ifjúsági munka lehetőséget teremt az egyéni és a csoportos elérésre is, célja, hogy az egyébként feszélyezett szituáció, formális környezet akadályoztató attribútumait kiszűrve, közvetlenül és meglehetősen magas hatásfokkal (hiszen helybe megy az ifjúsági szakember) érje el a célcsoportot.
A felkereső ifjúsági munka az ifjúsági szolgáltatások nyújtását túl elsődlegesen a rugalmas és hatékony célcsoporttal való kapcsolatépítést tekinti elsődleges céljának, egy olyan környezetben, ahol a fiatalok saját kortársaikkal találkoznak, ahol a szocializációs folyamat zajlik. Sajátos érintkezési formájának köszönhetően a fiatalokat egyenlő felekként vonja be az ifjúsági munka támogató közegébe, miközben felelősségvállalásra készteti az érintetteket azáltal, hogy objektív kapcsolatot épít ki mind a célcsoport tagjaival, mind az adott problémával. A felkereső munka egyik típusát a hátrányos helyzetű fiatalok elérése adja, mely nagyban reflektál az érintettek szociokulturális közegének sajátosságaira („különálló” felkereső munka”), míg másik formája az ifjúsági közösségi terekben vagy bizonyos intézményi keretek között elérhető szolgáltatások kihelyezését, más helyszínen való hozzáférését foglalja magába („kiterjesztett” felkereső munka). Ezek mellett azonban a felkereső tevékenységekhez sorolható az utcai szociális munka is, melynek célja a veszélyeztetett csoportok, a speciális segítésre szorulók, kallódó-csellengő fiatalok, valamint a gyermekvédelmi támogatásra szoruló érintettek azonosítása. Tartalmát tekintve a felkereső munka az alábbiakat összegzi: prevenció, tanácsadás, segítségnyújtás, kríziskezelés, intenzív gondolkodás, pályaorientációs tanácsadás, szocio-kulturális igényekre szabott nem-formális pedagógiai módszerek alkalmazása, mediáció, kirekesztett fiatalok részvételének támogatása.
A felkereső munka további speciális formája a mobil ifjúsági szolgáltatások köre, melynek célja, hogy olyan helyeken legyen lehetőség a különböző szolgáltatásokhoz való hozzáférésre, ahol egyébként ennek nem lennének meg a feltételei. Nagy hangsúlyt fektetnek a közösségfejlesztésre, a nem-formális eszközökre, az interakciók és a személyes elérés az elsődleges szempontoknak számítanak. Tevékenységeik az internethasználattól kezdve a szabadidős eszközök biztosításán át a tematikus tanácsadásig kínálnak elérési módokat.