A KÉK Egyesület illetve a Mustárház tevékenysége
Egyesületünk Nyíregyházán feladat-ellátási szerződéssel végzi az ifjúsági kötelező önkormányzati feladatokat. A Mustárház ifjúsági ház tevékenysége több szintű: helyi, országos, nemzetközi. Helyi szinten a közösségi térben kiállítások, koncertek, ingyenes internet, tanácsadói tevékenység, irodalmi estek, táncházak, nyelvi klubok, információszolgáltatások kerülnek folyamatosan megszervezésre. Egyesületünknek van egy földi sugárzású rádiója a 89,6 MHz-en 9 éve. Mi koordináljuk a városi diákönkormányzatokat, rendszeresen csinálunk közös programokat velük, valamint képzéseket számukra. A nyíregyházi kerekasztal létrehozójaként nagyrészt mi írtuk meg a város ifjúsági koncepcióját. A rádióhoz kapcsolódóan 11 európai önkéntest fogadunk 2008 óta különböző európai országokból, elsősorban olasz, francia, spanyol, orosz és német önkénteseket. A város részére is csinálunk programokat, melyek kapcsolódnak az önkormányzat programjaihoz: központi ballagás, Helló Nyíregyháza, Városi verébavató, Városi Diákparlament. Országos szinten benne vagyunk minden releváns ifjúsági ernyőszervezetben: Nemzeti Ifjúsági Tanács (NIT), Ifjúsági Szolgáltatók Országos Szövetsége (ISZOSZ), Eurodesk (európai információs hálózat), Magyar Ifjúsági Konferencia (MIK) stb. Több együttműködést csinálunk a fiataljaink képzése miatt: debreceni, békéscsabai döntéshozókkal strukturált párbeszéd programok. Nemzetközi szinten létrehoztunk 2012-ben egy kárpát-medencei ifjúságszakmai hálózatot, melynek 7 országból 30 szervezet a tagja Felsőőrtől Sepsiszentgyörgyig, Eszéktől Kassáig. Hálózatunk rendszeresen találkozót tart, illetve a tagok részére képzéseket csinálunk folyamatosan (általában forrásallokáció témában), valamint együttműködéseket generálunk. Rendszeresen csinálunk nemzetközi ifjúsági cseréket ,képzéseket (évente 3-4 alkalommal), de bonyolítunk testvérvárosi projekteket, illetve egy brüsszeli finanszírozású vietnami projektet, melynek keretében kialakítottuk az európai értelemben vett ifjúságügyet Vietnamban. HUSKROUA projekt keretében 2 éves projektet hajtottunk végre Kassával és Beregszásszal, ennek értelmében kialakításra került Beregszászon egy ifjúsági információs iroda, valamint kulturális és civil együttműködéseket, képzéseket tartottunk a projekt keretében. Mivel ifjúsági feladatokat látunk el, ezért 2017 májusában egy brüsszeli projekt értelmében testvérvárosi találkozót tartottunk Szatmárnémetivel, Eperjessel és Rzeszówval, melyen 150 fiatal vett részt és egy Közép-európai diákfórumot hoztunk létre. Nemzetközi nyertes pályázataink száma eléri az 50-et 2007 óta. Több projektünk is hazai díjazásban részesült, mint modellértékű projekt.
2016-ban az ifjúságszakmai hálózatunk révén képzést tartottunk Csíkszeredában, Ungváron, Kassán, Szatmárnémetiben. Ezeket főleg az Erasmus+ lehetőségeiről tartunk képzést, hogy a kárpát-medencei magyar ifjúsági szervezetek minél több lehetőséghez juthassanak. Szintén 2016-ban tartottuk hálózati találkozónkat Gyergyószentmiklóson, melyen 60 fő vett részt. Rendszeresen csinálunk honismereti előadásokat (Beregszász, Királyhelmec, Szatmárnémeti, Nagyvárad, Székelyudvarhely), ezzel is elősegítve a kárpát-medencei magyar fiatalok egymásra találását, identitásuk megerősödését. 2016-ban elindítottuk gyűjtőhonlapunkat, melyen mind a 30 szervezet megtalálható (www.juventus-soliditas.eu).
Az ifjúságügyi kötelező feladatok ellátásáért Nyíregyháza MJV Önkormányzatától pénzbeli támogatást, valamint egy belvárosi ingatlan kapunk. A Mustárházat egyesületünk 2005.12.23-tól működteti. Pályázati források, melyek az elmúlt 5 években munkánkat segítették: Fiatalok Lendületben Program, Erasmus+ ifjúság, Erasmus+ kapacitásbővítés, EACEA városok hálózata, EACEA testvérvárosi találkozók, Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság, Magyar Művészeti Akadémia, Nemzeti Kulturális Alap, Nemzeti Együttműködési Alap, HUSKROUA határon átnyúló kezdeményezések, Terror Háza alapítványa, MOL, és sokan mások.
A Mustárház egy 300 m2-es belvárosi ingatlanban található meg egy 1000 m2-es telken, melyen kültéri programokat is szoktunk megvalósítani. Az egyesület 15 éves, valamint Mustárházas 12 éves működés során minden olyan eszközre szert tudtunk tenni, melyek a munkánkat segítik: asztali számítógépek (mintegy 20), nyomtató, asztalok, székek, internet illetve az ingatlanban képzéseket, tréningeket tudunk megvalósítani, azokért nekünk terembérletet nem kell fizetni.
Humánerőforrásban rendelkezünk ifjúsági szakemberekkel, akik a munkájukat már évek óta végzik. A projektben szereplő kutatást végző szakember szociológus végzettségű, számos hazai és nemzetközi publikáció fűződik a nevéhez, részt vett a Magyar Ifjúság 2012 kutatását követő további elemzésekben (Másodkézből, Harmadrészt, Negyedszázad), több saját elemzés és kötet írója, a gyulai ifjúságkutatás (2017) elemző-kutatója, számos nemzetközi desk research elemzője. A szakmai vezető és projektmenedzser számos nemzetközi képzést, ifjúsági nagyrendezvényt bonyolított már le az elmúlt évek során, felsőfokú román nyelvtudással rendelkezik, képző, facilitátor, animátor, végzettsége szerint közigazgatási, állami tisztségviselő, jelenleg GYES-en, de előtte egy pályázatkezelői szervezetnél információs munkatársként, helyettes vezetőként. Az egyesületi elnök 2002 óta vezeti az egyesületet, minden hazai és nemzetközi projekt lebonyolításában személyesen vett részt (hazai projektek száma a Mustárházban 200, nemzetközi projektek száma 50), a Nyíregyházi Ifjúsági Kerekasztal alelnöke, korábban a Nyíregyházi Ifjúsági Tanács elnöke, a Nyíregyházi Ifjúsági Fórum vezető koordinátora, a Juventus Soliditas Kárpát-medencei ifjúságszakmai hálózat vezető koordinátora és létrehozója. A pénzügyi vezető 15 éve könyvelőként tevékenykedik, számos hazai és nemzetközi projekt elszámolásában vett részt. A Mustárházban illetve ennek kapcsán a projektben még mások munkájára is számítani lehet: nemzetközi koordinátorunk részt vett több nemzetközi ifjúsági csere és nemzetközi képzés facilitálásában, képzésében trénerként, 24 hónapos nemzetközi projektben koordinálóként, így nemzetközi téren tapasztalatai relevánsak, felsőfokú nyelvtudással angolból, középfokúval németből. Programszervező munkatársunk művelődésszervező végzettséggel végzi munkáját, évente a Mustárházban programok szintjén mintegy 100 különféle program kerül megszervezésre. Kommunikációs munkatársunk kommunikációs végzettséggel rendelkezik, így a marketing feladatok végrehajtásában lesz a projekt segítségére, valamint az elkészítendő videók és dokumentumfilm készítésében, terjesztésében, youtube csatornákon való megjelentetésben, sajtóanyagok írásában, megjelentetésében. Rajtuk kívül az egyesületnek mintegy 30 magyar és 12 külföldi önkéntese is van, akik mind segítői lesznek a projektnek.
A Mustárház 2006 óta nyújt információszolgáltatást és tanácsadást a fiatalok részére különböző témakörökben: pályaorientáció, nemzetközi lehetőségek, diákjogok, intimitás, egyéb információk.
A KÉK Egyesület és a Mustárház oszlopos tagja minden hazai releváns ifjúsági és ifjúságszakmai tömörülésnek: Eurodesk partnerként az európai információkat osztjuk meg a fiatalokkal, az Ifjúsági Szolgáltatók Országos Szövetsége (ISZOSZ) létrehozójaként és alapítójaként kapcsolatban vagyunk az ország összes releváns ifjúságszakmai szolgáltatójával, ifjúsági irodájával, humánszolgáltató szereplőjével, a Nemzeti Ifjúsági Tanács Egyesület (NIT) alapítójaként kapcsolatban vagyunk az ország minden nagyobb ifjúsági szervezetével, a döntéshozatalba így akár közvetlenül is bele tudunk szólni, a Magyar Ifjúsági Konferencia (MIK) tagjaként – a Juventus Soliditas révén vagyunk tagok – a teljes Kárpát-medencei ifjúsági spektrumot elérjük ifjúsági szervezeteken keresztül. Ugyanígy nagyfokú elérést biztosít saját ifjúságszakmai informális szervezetünk, melynek a Kárpát-medencében 7 országból 30 szervezet a tagja, így közvetlenül is elérjük a külhoni fiatalokat.