Helyszín: Nyíregyháza
Téma: Koncepció, stratégiaalkotás
Szakmai műhelyfoglalkozásunk témája az ifjúsággal való tervezés, koncepció és stratégiaalkotás volt.
Az első napon előadások keretében mutatták be a szervezetek képviselői az országukra jellemző felépítést és struktúrát, így az osztrák, román, szerb és magyar koncepció és stratégiaalkotásról (Nemzeti Ifjúsági Stratégia, helyi koncepciók) kaphattak részletes képet az érdeklődő ifjúsági szakemberek. A nap végén egy európai kitekintést is tettünk, hogy Európa egyes országaiban hogyan működnek a stratégiaalkotás keretei, milyen törvényi hátterek és felhatalmazások vannak, hol működik elsősorban a fiatalok bevonásával a közös jövőtervezés, főleg a környező országokban, valamint kiemelten Franciaországban, Olaszországban, Németországban.
A második napon rendszereztük a fogalmakat; igényfelmérés, ifjúságkutatás, koncepció, stratégiai rendszerek. Szerbiában ennek kialakult formái nincsenek még, nem léteznek helyi koncepciók a fiatalok helyben tartására, életük körülményeinek jobbá tételére. Romániában egy magasabb szinten kezelik már ezt, bár az ifjúsági törvényük rendelkezik ezekről, de a gyakori kormányváltások okán ezek nem működnek. Mivel Romániában a megyék erősebbek a megyeszékhelyeknél, így főleg megyei szintű ifjúsági koncepciók elérhetőek, ilyen van is például Hargita megyében, de sokszor forrás nincs hozzárendelve, így azok inkább csak elvi jelentőségűek. Ausztriában ezzel szemben léteznek települési, tartományi és országos koncepciók, stratégiák, sőt nem csak úgy, mint az ifjúságot érintő, hanem részegységekre is bontva, így például civil vagy éppen önkéntes stratégia. Mindezekhez Ausztriában forrásokat is rendelnek, mert a szakemberek megállapították, hogy a stratégiaalkotásnak akkor van csak igazából értelme, ha az nem egy asztalfióknak készül és jól elhatárolható fedezet is áll rendelkezésre az egyes szereplőknek.
A harmadik napon áttekintettük, hogy milyen jó gyakorlatok vannak az egyes résztvevő partnerországokban a témához kapcsolódva, majd áttekintettük, hogy Nyíregyházán milyen ifjúsági koncepció van életben. A helyi koncepciót megelőzte egy ifjúságkutatás, majd 8 témakörre bontva az ifjúsági szereplők a fiatalok bevonásával megfogalmazták, hogy milyen előrelépéseket kívánnak tenni, milyen igényeket szeretnének megfogalmazni. Fontos terepe Nyíregyházán a koncepciónak az évente megrendezett diákparlament, melyen további ajánlásokat és észrevételeket tehetnek meg a fiatalok a döntéshozók felé. Szintén áttekintették a szakemberek a békéscsabai, egri és kecskeméti ifjúsági koncepciókat. Sajnos Magyarországon is kevés városban készül helyi koncepció, így a legnagyobb magyar város, ahol van ilyen az éppen Nyíregyháza, mert se Debrecenben, se Szegeden, Miskolcon, Pécsett vagy Győrben nincs koncepció vagy stratégia, ami sajnos azt is eredményezi, hogy ezen városokban a hátrányos helyzetűek bevonása és elérése nehezebb, így a szolidaritás kialakítása is problémásabb ezen városokban.
Az utolsó napon értékeltünk és előkészítettük a következő eseményt.
[…] ifjúsággal kapcsolatos tervezés, koncepció, stratégiaalkotás […]