Helyszín: Nyíregyháza
Téma: a projekt multiplikálása, jó gyakorlatok cseréje
Mivel a projektben 2018-ban tartottunk egy nagyon színvonalas és szakmailag magas szintűre értékelt tréninget, így ezt szerettük volna megismételni azzal, hogy ismét elhívtuk a szereplőket, hogy mutassák be az elmúlt 1 évben milyen változások eszközlődtek az életükben, akár pozitív, akár negatív irányban, hogy mindezeket összevethessük az egy évvel korábbi ismereteinkkel és információinkkal. Mivel alapvetően arra fókuszáltunk, hogy minél több NEET fiatalt tudjunk elérni, hogy a társadalomban a fiatalok minél inkább szolidárisak legyenek, ezért is volt jó választás ugyanazon programokat, jó gyakorlatokat ismét meghívni, már csak azért is, mert ezek nagy része tényleg le is fedi az országban az ifjúsági területhez kapcsolódó jó gyakorlatokat és hosszú távú megvalósításokat.
Az érkezést és rövid ismerkedést valamint jégtörést követően először a projektet mutattuk be a szakemberek számára. Részletesen kitértünk az elvégzett munkáról, beszámoltunk az egyes műhelyeken és tanulmányutakon tapasztaltakról. Élénk érdeklődés és sok-sok kérdés merült fel a szakemberekben a projekt és azok állomásai valamint a tapasztaltak kapcsán, így nagyon jó és konstruktív légkörben vitatták meg a szakemberek a látottakat és az általuk tapasztaltakat a magyarországi ifjúságszakmai helyzetről és szolgáltatásokról, különös figyelmet fordítva a felkereső ifjúsági szolgálatra. A nap hátralevő részében a kutatási gyorsjelentést tártuk a jelen lévő szakemberek elé, akik sok esetben meg is lepődtek az eredményeken, főleg román részről.
A második napon ismét az elmúlt évhez kapcsolódóan a jó gyakorlatoké volt a főszerep, ezzel kapcsolatban az ország több részéből is bemutatásra kerültek olyan programok, projektek, melyek már hosszú ideje jól működnek az adott lokalitásban, illetve olyan programok, jó gyakorlatok, melyeket a tanulmányútjaink alapján fedeztünk fel. Bemutatkozott így ismét például: Debrecenből az ifjúsági ház, Békéscsabáról a Garabonciás napok ifjúsági nagyrendezvény, a gyulai Játékváros projekt, a Debrecen Bike Maffia mint felkereső szolgáltatás, Pécsről a Tanoda program, Kecskemétről az ifjúsági közösségi terek együttműködése, Szegedről az ifjúsági média print projektje, Mályiból a felkereső ifjúsági szolgáltatást nyújtó szervezet. Végül jó gyakorlatokat hallhattak a résztvevők Ausztriából – közösségi tér és kulturális programok -, Szerbiából – nemzetközi programok és ifjúsági bevonás -, valamint Romániából – utcazene fesztivál a fiatal tehetségek felkutatására és ifjúsági nagyrendezvények Székelyföldről.
A harmadik napon összegyűjtöttünk olyan jó gyakorlatokat, melyekről szakmai tudomásunk van, de megjelenni a rendezvényen nem tudtak vagy túl messziről érkeztek volna. Ezt követően a szakemberek élénk vitát és diskurzust folytattak az ifjúsági munkáról, a szakmaközi együttműködésekről – oktatás, kultúra, sport, szociális szféra -, hiszen az ifjúsági munka egy interdiszciplina, így több más területet is jelen van a munkában. A szakemberek felvázoltak olyan elvi és gyakorlati lehetőségeket, melyekkel létrehozható lehetne az ideális ifjúsági munka és ifjúsági szolgáltatások keretei, bár ennek lehetőségei jelenleg nem állnak rendelkezésre sem Magyarországon, sem a környező illetve a résztvevő országokban. Sajnos megállapítást nyert, hogy Magyarországon az ifjúságügynek nincs presztízse, mely abból is fakad, hogy a terület nincs definiálva, gyakran még azok számára sem megfogható a terület, akik benne dolgoznak, mivel az ifjúságügy a kulturális tevékenységtől a sporton át, a bűnmegelőzéstől a prevencióig nagyon sok területet foglal magában.
A negyedik napon a résztvevő szakemberek értékelték az elhangzottak, és mindenki beszámolt arról, hogy milyen tapasztalatokat, jó gyakorlatokat visz haza, mivel gazdagodott személyesen és szakmailag.