Helyszín: Nyíregyháza
Téma: Erőforrások, támogató ifjúságszakmai rendszerek
Szakmai műhelyfoglalkozásunk témája az erőforrások, támogató ifjúságszakmai rendszerek volt.
Az első napon előadások keretében mutatták be a szervezetek képviselői az országukra jellemző felépítést és struktúrát, így az osztrák, román, szerb és magyar erőforrás és támogató rendszerekről (önkéntes mentorálás, önkéntes képzés, közösségi szolgálat) kaphattak részletes képet az érdeklődő ifjúsági szakemberek. A nap végén egy európai kitekintést is tettünk, hogy Európa egyes országaiban hogyan szerveződnek meg a támogató ifjúságszakmai rendszerek (közösségfejlesztés, önkéntesség, tehetséggondozás, NEET fiatalok tehetséggondozása), főleg a környező országokban, valamint kiemelten Franciaországban, Olaszországban, Németországban.
A második napon rendszereztük a fogalmakat; önkéntesség, közösségszervezés és fejlesztés, tehetséggondozás, tanoda programok. Sajnos Szerbiában kevés kezdeményezés van erőforrások bevonására és támogatására, ahogyan a tehetséggondozás sem nagyon működik, érdekképviseleti esemény gyakorlatilag nincs is. Romániában ezzel szemben nagyon sok erőforrással tudnak dolgozni a szervezetek, van törvény az önkéntességre, kezelésre, bevonásra, a tehetségeket és közösségeket támogatják, felkarolják, sok esetben pénzzel és anyagi forrásokkal is segítik. A fiatalok aktívak és relatíve kevés forrásból is sok eseményt, önkéntes programot valósítanak meg, ezen kívül a tehetséggondozás és közösségfejlesztés is jól és hatékonyan működik. Ausztriában szintén működnek a támogató rendszerek, van önkéntes törvény, közösségfejlesztés és tehetségprogramok, a magyar viszonyokhoz képest sok pénz is, de a fiatalok egyre inaktívabbak, bár ugyanez minden országra elmondható.
A harmadik napon áttekintettük, hogy milyen jó gyakorlatok vannak az egyes résztvevő partnerországokban a témához kapcsolódva, majd megtekintettünk két nyíregyházi ifjúsági civil szervezetet, ahol az egyiknél a közösségi szolgálatot börze jelleggel városi szinten is, kvázi közösségi szolgálat központként működtetik, mindezek mellett tehetségfejlesztő programokkal segítik egy tanodával közösen a hátrányos helyzetű fiatalokat, a másik szervezetnél szintén a tehetséggondozás és közösségfejlesztés került terítékre. Magyarországon egyre nehezebb az erőforrásokat elérni és bevonzani, sajnos kevés fiatal érzi valósan is azt, hogy fontos lenne akár önkéntesként megjelennie a társadalomban, akár szolidárisnak lennie a környezetével szemben, erre láthattunk jó ellenpéldákat a két terepen dolgozó szervezetnél.
Az utolsó napon értékeltünk és előkészítettük a következő eseményt.