Első alkalommal ülésezett a Városi Diákparlament Nyíregyházán. A diákok képviselői azért gyűltek össze, hogy olyan észrevételek és javaslatok szülessenek, amelyek hasznosíthatók a város ifjúsági koncepciójában.
A pályaválasztástól az önkéntességen át a deszkázásig számos témát megvitattak a fiatalok az első Városi Diákparlamentben. A Diákpolgármesteri Iroda és a Mustárház szervezésében a nyíregyházi középiskolák és az általános iskolák nyolcadikosainak delegáltjai első alkalommal üléseztek a városházán. Stekler Gergő diákpolgármester elmondta, a céljuk az volt, hogy olyan problémákat, lehetőségeket, ajánlásokat fogalmazzanak meg, amivel ők is hozzájárulhatnának a város fejlődéséhez, továbbá közvetlen párbeszéd alakuljon ki a döntéshozók és a diákok között. A Diákpolgármesteri Iroda azt is szeretné elérni, hogy a jövőben több kreatív fiatal is felkeresse őket ötleteivel, illetve segítse őket a munkájukban.
A fiatalokkal való párbeszéd segíthet a város fejlesztésében
A városvezetés üdvözölte a diákok kezdeményezését, hiszen számukra is fontos, hogy valós képet kapjanak az ifjúság életéről, szokásairól, az őket foglalkoztató kérdésekről.
Dr. Kovács Ferenc polgármester szerint ez azért is sarkalatos pont, mert évtizedek óta a fiataloknak a városból való elvándorlása figyelhető meg, csak kevesen térnek vissza a tanulmányok befejeztével. A diákokkal folytatott párbeszéd segíthet abban, hogy az ifjúság, a jövő számára vonzó, élhető körülményeket teremtsenek a megyeszékhelyen.
Számít a fiatalok hangja
– A kormányzat sem hagyhatja figyelmen kívül a fiatalok hangját, szeretnék minél inkább bevonni őket a róluk szóló döntési folyamatokba. Jelenleg a Nemzeti Ifjúsági Stratégia felülvizsgálata zajlik, amiben a diákparlamentek munkájának felbecsülhetetlen értéke lehet – hangsúlyozta Széles Csongor, EMMI Ifjúságügyi Szervezési Osztályának megbízott osztályvezetője, majd hozzátette:
ebbe a folyamatba szerettek volna olyan stratégiai partnereket, civil szervezeteket bevonni, akik valóban a fiatalokkal foglalkoznak, valamint azt is el akarták érni, hogy maguk fiatalok is elmondhassák a véleményüket, és valóban úgy alakuljon ki az elkövetkező tíz évre nézve a fiatalokról szóló stratégia, hogy ők maguk aktívan szerepet vállaltak benne, róluk szól, és tényleg értük van.
Javaslatcsomagok a döntéshozók felé
A plenáris ülésen a diákok az ifjúságot érintő témákról hallgathattak meg előadásokat, majd a Mustárházban és a Közösségi Face-ekben a delegáltak nyolc szekció munkájában fogalmazhatták meg ötleteiket. A fiatalok az általuk összeállított javaslatcsomagot a diákparlament zárásaként átadták a döntéshozóknak.