2018 január 17-én a regisztrációt követően a Korona Hotel nagytermében Nyíregyháza MJV PolgármesteriHivatala részéről Szabó Tamás kulturális referens köszöntötte az egybegyűlteket. Hangsúlyozta, hogy a város a fiatalokat erőforrásként kezeli, nem pedig problémaként. Tolmácsolta a város vezetésének üdvözletét azzal, hogy reményeik szerint mind több nyíregyházi fiatal lát nagyvilágot, de visszatérve a város gyarapodását fogják szolgálni.
Az első szakmai előadó Dombóvári Gábor, a KÉK Egyesület elnöke volt, aki röviden ismertette a projekt szakaszait, eseményeit, röviden beszélt a célokról, valamint az elérni kívánt eredményekről.
Ezt követően Fazekas Anna szociológus, ifjúságkutató ismertette a projektben megvalósítani kívánt ifjúságkutatást, részletesen bemutatta a módszereket, a lekérdezés rendszerét, elveit, beszélt a projektben kiadásra és megírásra kerülő kiadványokról.
A magyarországi ifjúsági szolgáltatásokról, azok kialakulásáról, a magyar rendszerről Kósa András Csaba, az Ifjúsági Szolgáltatók Országos Szövetségének elnöke beszélt, így a hallgatók teljes képet kaphattak az 1980-as évektől egészen napjainkig a magyar ifjúsági házakról, szolgáltatásokról, az ifjúságügyi rendszerről is.
A romániai ifjúsági szolgáltatásokról Szénás Szabolcs, a Szatmári Fiatalok Kulturális Egyesülete szakmai tagja beszélt részletesen, őt egészítette ki Kozma István, Csík Terület Ifjúsági Tanácsának elnöke.
Az ebédet követően Mikusák István volt IFIX elnök a szerbiai ifjúsági házakat, ifjúsági szolgáltatókat mutatta be, kitérve a jó példákra és gyakorlatokra is, melyek Szerbiában fellelhetőek.
Kelemen László, az UMIZ elnöke az ausztriai helyzetet foglalta össze, bemutatva benne a hagyományokra épülő, tartományi szinten szervezett ifjúsági szolgáltató rendszert.
A résztvevők az előadások után kérdéseket tettek fel az előadóknak, akik készséggel válaszoltak azokra.
Ezután szekciókban fejtették ki véleményüket a résztvevők, illetve megvitatták az egyes országok helyzeteit. A szekciók ezek voltak: ifjúsági házak és közösségi terek, információs szolgáltatások, felkereső szolgálat, szolgáltatások a fiatalokért)
A szekciók beszámolóit követően összegeztük a nap eseményeit
Másnap world café rendszerben pódiumbeszélgetést hallgathattak meg a résztvevők a külföldi szakemberek részvételével, összehasonlításra kerültek az egyes országok ifjúsági szolgáltatásai és rendszerei, a résztvevők pedig kérdéseket tehettek fel, valamint speciális témákat vitathattak meg a szakemberekkel.