Helyszín: Nyíregyháza
Téma: közösségfejlesztés
Első nap a szokásokhoz híven a magyarországi és ausztriai közösségfejlesztési irányokról hallhattunk előadásokat. Mindkét országban nagyon sok közösség működik, Ausztriában több gyakran sok száz éves múltra tekint vissza, Magyarországon pedig ez főleg a rendszerváltás után elindult folyamatoknak köszönhetően gyakorlatilag mindenféle és fajta közösség jött létre, ezeket sok esetben segítik, pályázatokkal támogatják is. Szerbiában ezen a téren is sok hiányosság van, tudatos közösségfejlesztés az országban nincs, mégis sok fiatal tömörül az érdeklődésének megfelelő közösségekbe. Romániában inkább a kisebbségi létből adódóan vannak közösségek, melyek aktívan és jól működnek, de a többségi társadalomban már kevesebb jó példával lehet találkozni.
A második napon az európai trendeket és módszereket vettük górcső alá előadásokon illetve az azt követő beszélgetéseken, majd áttekintettük az egyes országokban fellelhető támogatási rendszereket, melyekkel a közösségeket támogatják. Ezt követően szakemberek segítségével áttekintettük, hogy közösségfejlesztésnek milyen alapelvei lehetnek, melyek mentén tudjuk a fiatalok kompetenciáit is fejleszteni. A nap végén pedig az animációról, annak szerepéről hallhattunk előadást illetve beszéltük meg a témát.
A harmadik napon jó gyakorlatokat mutattak be a résztvevők mind a 4 országból, és mivel szerencsére minden országban sok jól működő közösség van, így ezek bemutatása elég hosszúra is nyúlt. A délután folyamán meglátogattuk és beszélgettünk egy ifjúsági kisközösségi rádió önkénteseivel, valamint bemutattuk a Mustár FM Rádiót, mely 12 éve sugároz Nyíregyháza vonzáskörzetében a 89,6 MHz-en. A nap végén csoportmunka keretében a résztvevő szakemberek elkészíthették saját közösségfejlesztési irányrendszerüket valamint ifjúsági közösségüket elvben.
A negyedik napon a szokásokhoz híven értékeltünk, átbeszéltük a tapasztaltakat, majd előkészítettük a következő műhelyt.
[…] közösségfejlesztés […]