November elején műhelyfoglalkozásunk témája a stratégiaalkotás volt. A szokásoknak megfelelően először áttekintettük, hogy Ausztriában, Romániában és Szerbiában a stratégiaalkotás, koncepciókészítés területén milyen fejlemények vannak, léteznek-e városokban, tartományokban, megyékben koncepciók, stratégiák, azokat megelőzik-e előzetes felmérések. Áttekintettük közösen részletesen is, hogy hogyan épül fel 3 város ifjúsági koncepciója: Eger, Békéscsaba és Nyíregyháza. Mindhárom településen fontosnak tartják a hátrányos helyzetűek bevonását, az integrációt is, így komplexen értelmezik a korcsoportot.
Tréningünkön az ország minden részéből érkeztek szakemberek, így például Szegedről Vajda Árpád (Új Nemzedék), Miskolcról Gergely Miklós (Fiatalok a Fiatalokért), vagy éppen Debrecenből Enyedi Imre (Debreceni Ifjúsági Ház), de érkezett hozzánk Hegedűs Zoltán is, aki a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke. Természetesen jelen voltak partnereink is, így közösen áttekinthettük a projektet, majd jó gyakorlatokon és módszereken keresztül beszéltük át az ifjúságügy helyzetét a 4 ország vonatkozásában.
Zárókonferenciákon az első szakmai előadó Dombóvári Gábor, a KÉK Egyesület elnöke volt, aki röviden ismertette a projekt szakaszait, eseményeit, röviden beszélt a célokról, valamint az elért eredményekről, majd részletesen vázolta a magyarországi ifjúságszakmai rendszereket, a felkereső szolgálat legjobb gyakorlatait és módszereit, például a debreceni Bike Maffia, a mályi MINI-t, a békéscsabai Jeune Courage-t, illetve azon településeket, ahol van ifjúsági koncepció és a fiatalok igényeire épülő stratégia. Ezt követően Fazekas Anna szociológus, ifjúságkutató ismertette a projektben megvalósított ifjúságkutatást, részletesen bemutatta a módszereket, a lekérdezés rendszerét, elveit, beszélt a projektben kiadásra és megírásra került kiadványokról, majd másnap world café rendszerben pódiumbeszélgetést hallgathattak meg a résztvevők a külföldi szakemberek részvételével.
Elkészült minden a projekthez.