Jó gyakorlatok
Debreceni Bike Maffia
A Debrecen Bike Maffia önkéntes csapata 2015. óta két heti rendszerességgel szombatonként főz hajléktalan emberek részére. A főzés alapanyagát a csoport adományokból szedi össze, amelyet vagy az egyes főzésekhez, vagy kampányszerűen szerez be. A főzést követően az önkéntesek minden alkalommal kicsomagolják az elkészült ételt és kerékpárral kiszállítják a hajléktalan emberek részére.
A Bike Maffia kezdeményezés alapvető célja olyan szociális segítségnyújtás a rászorulók számára, amely teljes mértékben átlátható, önkéntes munkán alapszik és elsősorban önzetlen. A segítségnyújtásban hajlék nélkül élők, rászoruló nagy- és kis családok, menedékhelyeken és befogadó intézményekben élő hátrányos helyzetűek részesülnek elsősorban. Úgy gondoljuk a segítségnyújtás számukra bármiben kifejezhető: élelmiszer, készétel, tisztálkodó szerek, ruhák, játékok, stb.
Célunk továbbá, hogy ezt a gondolkodásmódot továbbadjuk, mellyel egy gondolkodó felelősségteljes társaságot alakítunk ki. Hosszú távú célunk, a jelenleg tapasztalható negatív életszemlélet és viselkedésformák balanszírozása, a következő generációk felelősségre tanítása, az elesettekre való odafigyelés égisze alatt.
A hajléktalan ellátó intézmények utcai szociális munkásai hétvégéken nem szokták az utcán élőket látogatni, így a szombatokra eső kiszállításaink, habár csak kéthetente, de kiegészítette az ő munkájukat is. Ez szakmai szempontból segítette az intézményeket. De talán a legfontosabb mégsem ez, hanem az, amit szinte minden szereplő jelzett a munkánk során, hogy debreceni átlagpolgárok önkéntesen figyelmet fordítanak egy olyan rétegre, amellyel addig kevésbé törődtek. Ételosztások ugyan voltak korábban is Debrecenben, de a mi tevékenységünk abból a szempontból más, hogy nem a tömeget közelítjük meg, hanem egyesével a saját terepén keressük fel és látogatjuk meg az utcán élőket.
Úgy gondoljuk továbbá, hogy a fiatalok nem reménytelenek, amit a budapesti kezdeményezés be is bizonyított, igenis képesek odafigyelést és szociális érzékenységet produkálni, csak meg kell számukra mutatni ezt hogyan kell. Így mi ehhez egy állandó platformot biztosítunk.
Be akarjuk bizonyítani, hogy bárki képes segíteni és senki sem érdemli meg, hogy rossz körülmények között éljen a sorsára hagyva.
A Debrecen Bike Maffia egy olyan programot valósít meg, amelyet önkéntesek nélkül lehetetlen kivitelezni. Ezt azért fontos kiemelni, mert ez egy folyamatos toborzó munkát és kitartást igényel mind az önkéntesek, mind a szervezők részéről. A Bike Maffia kezdeményezés eredetileg Budapestről indult, tehát népszerű tevékenységnek számít országosan is egyaránt. Ez azonban közel sem jelenti azt, hogy sokan ismernék akár helyi szinten. Sokak számára vonzóvá vált, mert többféle motivációból is lehet jelentkezni. Így például a főzni vágyóktól kezdve, a kerékpárosokig, a fiatalokon át, egészen sokféle célcsoportot megszólít.
Legnagyobb eredményünknek a rendszerességet tekintjük, illetve elérésünket. 3 év alatt sikerült ugyanis nem csak a biciklis társadalomban és jó néhány iskolában megismertetnünk magunkat, de a hajléktalan emberek és az őket ellátó intézmények között is sikerült jó kapcsolatot ápolnunk, akik partnerként tekintenek ránk. Az ellátó szervezetekkel való együttműködés krízis időszakban és egyéb alkalmakkor is megvalósul, illetve vészhelyzet esetén többször értesítettek, kérdeztek minket is a hatóságok. A hajléktalan emberek nagy része ismer bennünket, megbíznak bennünk, azokkal az önkéntesekkel, akikkel közvetlen, személyes kapcsolatuk alakult ki, bizalmas információkat is megosztanak.
Az érzékenyítés pedig, mint cél, azokban az esetekben a legerősebb, amikor maga az kiszállítás és adományátadás történik. A legtöbb ember ugyanis a belvárosban levő hajléktalan emberek alapján ítéli meg a teljes hajléktalanságot, amely egyrészt szintén félrevezető tapasztalat és előítéletekhez vezet, másrészt nem prezentálja ugyanazt, mint ahogyan mondjuk az erdőben letáborozók élnek. Sok esetben elég egyszeri élménynek ez egy-egy önkéntes számára, mert nehezen emészti meg ezeket a körülményeket, de van, hogy valaki olyan könnyen megtalálja a hangot az utcán élőkkel, hogy utána rendszeresen ugyanazokra a helyekre megy. Az érzékenyítést nagyban segítik az iskolákban megosztott történeteink (akár házba költöztetésről, személyes történetekről, halálesetekről, hajléktalanok bántalmazásáról, hajléktalanok hobbijairól) is, amelyekre egy-egy osztályfőnöki órán vagy órákon kívüli alkalmakon szoktunk lehetőséget kapni.