Szatmári Fiatalokért Kulturális Egyesület, SZAFKE, Szatmárnémeti
Ne tévesszen meg senkit, hogy az alakulás éve 2014, mert az egyesület tagjai több évtizedes civil területen jegyzett tevékenységet tudhatnak maguk mögött, s több más szervezetben, egyesületben tagok vagy működnek közre szakképzettségüktől függően. Az egyesület három éve létezik, de mostanra állt fel mögé egy olyan fiatalos bázis, amely képes arra, hogy immár jogilag is jegyzett keretek között tevékenykedjen a közösség érdekében.
Mivel a tagok már számos uniós projektben vettek részt, mind az ifjúsági cserékben, mind a non-formális képzésekben látnak lehetőségeket, s az itt tanultakat akarják hasznosítani a helyi közösség számára, hogy annak tagjai leküzdhessék a képzettségben való lemaradást az uniós átlaghoz képest, s ezzel könnyebb legyen a beilleszkedés az európai ifjúsági közösségekbe.
A tematikus rendezvényeink között számos olyan sorozat található, amely célja, hogy aktív közösségi emberekké tegye a 16-35 év közötti fiatalokat annak érdekében, hogy megfelelő legyen a képviseletük minden szinten. Éppen ezért foglalkozunk azzal, hogy olyan tanácsadással és segítői előadásokkal forduljunk a fiatalok felé, amely során szélesíteni tudják tudásukat, s magabiztosabban tudnak belevágni olyan tevékenységekbe, amelyekbe azelőtt nem.
A Szatmári Fiatalokért Kulturális Egyesület azzal a céllal jött létre, hogy minden lehetséges módon elősegítse a Szatmár megyei fiatalok itthon maradását vagy hazavonzását. Több pilléren áll a szervezet: egyrészt nagyon erős a zenei-kulturális pillér, mert korábbi felméréseink szerint nem annyira a jól fizetett munkalehetőség az, ami haza vonzza a fiatalokat, hanem sokkal erősebb az a tényező, hogy az egyetemi központokban igen erős a társadalmi élet, amelyből a fiatalok nehezen szakadnak ki, főleg akkor, ha egy olyan megyeközponttal kell megversenyeztetni a kínálatot, mint Szatmárnémeti, ahol bár az utóbbi időben fellendült a kulturális élet, de sohasem lesz mérhető Kolozsvár vagy Debrecen, főképp nem a Budapest nyújtotta lehetőségekhez. Negyedik éve szervezzük meg a Szatmárnémeti Utcazene Fesztivált, amely a régió kicsi, de hangulatos fesztiváljává kezdi kinőni magát. Negyedik alkalommal szervezzük meg a Szatmárnémeti Utcazene Fesztivált. Az ötletet a különféle európai nagyvárosok hangulata ihlette, ahol utcazenészek tették igazán pezsdítővé az életet. Az előző három alkalommal kiderült, hogy a porosnak vélt Szatmárnémeti kisváros lakossága is igencsak vevő egy fiatalos, üdítő, nem megszokott fesztiválhoz, amely nem csak a színpadok környékét kelti életre, hanem a város köztereit is, mivel a verseny szabályzatának megfelelően a fellépők itt is kis koncerteket adnak a járókelőknek, akik nem feltétlenül tudnak eljönni a rendezvényre, de pár percre ki tudnak kapcsolódni. Idén először kötjük össze StreetFoodFestivallal, amely azt jelenti, hogy nem csak a léleknek, de a testnek is üdítő pillanatokat szerzünk.
Az előző három alkalom ékesen bebizonyította, hogy szükség van egy ilyen jellegű fiatalos fesztiválra. Nem csak a zenészek, de a színpadok mellett kialakított környezet is jellegzetes, s minden évben ezt a területet akarjuk fejleszteni. Szükség is van erre, hiszen a fiatalok többsége azért nem tér haza az egyetemi központokból, mert véleményük szerint túl unalmas a város és kevés olyan szórakoztató rendezvény van, amely miatt érdemes lenne hazatérni. Pozitívum hogy az Utcazene Fesztivált ezek között emlegetik, de nem csak a fiatalok, hanem számos más generáció tagja is. Olyan szórakozási lehetőség ez, amely egyben kulturális feltöltődést is jelent a résztvevőknek, ezzel együtt pedig emeli Szatmárnémeti ismertségét mind megyei, mind régiós szinten. Ez utóbbira pedig nagy szüksége van a városnak s a lakóinak, hogy ne csak a bűnüldözési stratégiák miatt legyen ismert.
Az előző évek során egyre nőtt a rendezvény népszerűsége. 2016-ban elérte a két városra – Nagykárolyban volt a nulladik nap, Szatmárnémetiben pedig további három – számított tízezer feletti nézősereg, akik összesen hét színpadnál élvezhették a harminc zenekar és fellépő által biztosított garantáltan minőségi zenét.
Mellette koncerteket és filmvetítéseket szervezünk, hogy a szürke hétköznapok is színesebbek legyenek.
Második pillér az, hogy a fiatalokhoz az Európai Unió nyújtotta lehetőségeket közelebb hozzuk, mert szükségük van arra, hogy kitáguljon a horizont előttük, s ne elégedjenek meg azzal a tudással, amit önmaguktól meg tudjanak szerezni, ugyanakkor érezzék azt, hogy bármilyen széles is Európa, azért a szülőföldjükre büszkék lehetnek s ide vissza kellene térniük minden kiszállást követően.
A harmadik pillér a középiskolások életre való felkészítése. AZTAAA! vagyis az Azonnal hasZnálható Tudás AkAdémiájA képzéssorozat azoknak a diákoknak szól, akik úgy gondolják, hogy az iskola nem pusztán a tanulásról szól, s szeretnék a diáktanácsok révén többé vagy szebbé tenni az ott eltöltött éveket. Szól ez azoknak, akik már benne dolgoznak, hiszen a képzés sohasem árt, de szól ez azoknak is, akik csak most csatlakoznának. Szatmár megyében élő képzők tartanak iskolánként, külön-külön is kérhetőek a különböző iskolákban működő diáktanácsosok révén, de vannak olyanok, amelyeket meghívott előadók tartanak, s így ezek összevont képzések Az egész sorozattal a diáktanácsosokat akarjuk felkészíteni a rájuk váró feladatokra, ugyanakkor ez egy életre való nevelési sorozat is, hiszen sokan “sterilen” kerülnek ki az iskolából, s az élet őket sem kíméli.