Jó gyakorlatok, jó módszerek
Három megye – egy KÖZ-Pont
A KÖZ-Pont Ifjúsági Egyesület 2001 óta végzi munkáját az észak-alföldi régióban, azaz Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok megyékben. Az Egyesület fő szakmai területei a diákönkormányzatiság, az ifjúsági önkéntesség, iskolai közösségi szolgálat, nemzetközi önkéntesség, ifjúsági irodák és közösségi terek működtetése.
A KÖZ-Pont Ifjúsági Egyesület küldetésének tartja a 10 és 30 év közötti fiatalok támogatását regionális szinten, fenntartható projekteken keresztül, hogy tapasztalatokra és élményekre tegyenek szert. Teret és lehetőséget biztosítunk a fiatalkori önkéntességen diákönkormányzatiságon keresztül, önmaguk és közösségük fejlesztésére az együttműködés, a bizalom és a felelősségvállalás értékeinek mentén.
Az Egyesület 2001 óta folyamatosan egy szakmai és területi fejlődésen, egy természetes fejlődési úton jutott el a regionális szervezeti szintig. A helyi, városi szintű civil szervezetből az elmúlt 19 év során egy meghatározó, regionális szinten napi tevékenységet kifejtő meghatározó civil szervezet lett.
Hogyan is jutunk el a helyi tértől a regionális szintig?
2001-ben debreceni fiatalok, akik szerették volna segíteni a helyi Városi Diákönkormányzat fiataljait, mint abból kinőtt, „kiöregedett” egyetemista vagy pályakezdő fiatalok hozták létre a Városi Diákönkormányzatért Egyesületet. Ezt követően kezdődött el egy folyamatos néha véletlen, néha tudatos építkezés. Ennek első lépése a városi szintről a megyei szinte lépés volt, amikor is 2003-ban az Egyesület már a Hajdú-Bihar megyei Diákönkormányzatok Szövetségének is szakmai, jogi, pénzügyi hátterévé is vált. Ekkortól a diákönkormányzatiság területén már nemcsak a debreceni középiskolákat, hanem más a megyében lévő középiskolákat is segítettünk szakmai munkánkkal. Térítésmentes képzések, diáknapok támogatása, iskolai pályázatok segítése által lett kiépítve egy megyei szintű kapcsolatrendszer. A szervezetünk ekkoriban nagyon sok munkát, időt fordított a kapcsolati háló építésére. 2004-től öt éven keresztül szervezői voltunk az Országos Diákhét eseménynek, mely 2004-ben Debrecenben valósult meg először. Szeged, Zalaegerszeg, Győr, Nyíregyháza városaiban megvalósult eseményeken keresztül a szervezet nemcsak országosan, de regionálisan kialakított kapcsolatokat.
2008-2009-es évek hoztak egy igen fontos és következő tudatos lépést, amikor is a szervezet a városi szintet elengedte, illetve elkezdte munkáját helyi fiatalok felkérésére Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ahol is szakmai, jogi, pénzügyi háttere lett a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Gyermek és Ifjúsági Önkormányzatnak. Az Egyesület ekkortól tudatos és folyamatos szervezetfejlesztési folyamatokon ment át több éven keresztül, melynek első legfontosabb eredménye a szervezet név változtatása volt, ami innentől KÖZ-Pont Ifjúsági Egyesület lett. Ezen folyamatok kiszélesítették a működést a diákönkormányzatiság és ifjúsági önkéntességről a nemzetközi önkéntességgel és ifjúsági irodák működtetésével. Ekkoriban nyitottuk első irodáinkat Debrecenben egy lakótelepen, illetve Nyíregyházán egy bevásárló központban. Illetve akkoriban lett megfogalmazva és kijelölve szervezeti célnak a regionális szint elérése. Ezen időszak eredményeit a 2010-es megyei szintű, 2011-es országos év önkéntes program díjak, az európai önkéntes szolgálatban való akkreditáció és egyéb pályázati projekt sikerek mutatják.
2015-2016-es évek már a tudatos építkezés jegyében juttatták el a szervezetet a tényleges és teljes regionális lefedettség eléréséhez. Jász-Nagykun-Szolnok megyében, hasonlóan Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéhez, ismét helyi diákok és egy helyi civil szervezet szakmai felkérésére kezdtük el a szakmai munkát. Ekkor már egy komplett és összetett szakmai módszertant kínálva kezdett el működni a régió harmadik megyéjében szervezetünk.
Ez tartalmazta:
- egy ifjúsági iroda és közösségi tér megnyitását, ahol teret és lehetőséget kaphatnak a helyi fiatalok
- a megyei diákönkormányzat szakmai, jogi, pénzügyi támogatását, illetve a diákok számára több képzés tartását
- helyi szinten ifjúsági önkéntes és/vagy iskolai közösségi szolgálat tevékenységek szervezését
- Európai Önkéntes Szolgálatban, majd Európai Szolidaritási Testület projektjei által nemzetközi önkéntesek fogadását
- szakmai hálózat, partnerség fenntartása adott megye civil szervezetivel, oktatási intézményeivel
2018-2019-es évek ismét újabb fordulatot hoztak a szervezet életében több szakmai dologban is. Az egyik egy szakmai elismerés, ami egyben egy újabb feladat lett, ez pedig a Karcag Városi Diákönkormányzat szakmai, jogi, pénzügyi támogatása a helyi önkormányzat felkérésére. Ez azt hozta a szervezet életében, hogy ismét egy városi szinten is elkezdett tevékenykedni.
A második dolog, hogy az eddigi európai projektekben közreműködő szerepből (KEOP, EFOP, HEFOP) konzorciumi partneri és projekt megvalósító szerepet vett fel az egyesület két EFOP projektben.
A harmadik dolog, hogy bár a regionális működés megmaradt, de a megvalósítás és a szakmai munka súlypontja megyei szintre helyeződött, amit legjobb a szervezet vezetőségének átalakítása mutatja, amiben megjelent a megyei vezető tisztség.
Mi is az a KÖZ-Pont modell, ami regionálisan működik három megyében?
A modell alapja a tapasztalati tanulás módszerének használata mellett egyfajta ifjúsági életpályamodell alkalmazása. A fiatalok számára teret és lehetőséget adunk iskolai közösségi szolgálat, ifjúsági önkéntes tevékenységekben. Ezt követően a diák-önkormányzati közösségekben stábtagokká, majd ifjúsági vezetőkké válhatnak. Ifjúsági vezetőkként személyes mentorációt, szakmai képzéseket kapnak. Későbbiekben kipróbálhatják magukat nemzetközi önkéntes programokban, az egyesület gyakornoki szerepében. Ma már elmondható, hogy a módszer működik mert az Egyesület vezetői között 3 volt ifjúsági vezető, 1 volt gyakornok, 1 volt EVS önkéntes is szerepet kapott az elmúlt két évben.
A tapasztalati tanulás módszerében nagyon figyelünk mindig a felkészítésre és a feldolgozásra. Fontos szempont, hogy a fiatalok szociális és életviteli kompetenciák fejlődjenek. Az ifjúsági irodák és a diákönkormányzatok teret és keretet adnak, hogy kipróbálják magukat. Célunk, hogy egész életükre meghatározó élményeket szerezzenek. Hangsúlyt fektetünk a felelősségvállalás, a bizalom, kooperáció képességeinek fejlődésére.
A modell lényege, hogy egy teljes, komplex rendszert alkotva a fiatalokat probléma megoldóvá tegye és képessé tegye őket közösségeik vezetésére, illetve társadalmilag aktívak legyenek.
A szervezetünk regionális szinten alkalmazza a modellt jelenleg, de megyei szinten ezen modell bármelyik megyében felépíthető és kialakítható módszertan alapján.